EH Blog

Dekorasyon Trendlerini Belirleyen Blog

EvimHayatım, dekorasyon trendlerini yine ve yeniden yerinde, dünya dekorasyon trendlerine yön veren Paris Maison&Objet 2016’da izledi! 🗼 Bu yazıyı yazmakta geciktik, çünkü son sürat gelen trendlerin olgunlaşmasını ve yerleşmesini de izledik bu süreçte.

logo_MO-PARIS_2015_nero-500x372

Maison&Objet 2016’nın dizaynı ve dolayısıyla konsepti büyüleyiciydi yine. Bu seneki konsept wild olarak belirlenmiş. Malzeme seçimi ve kullanımında kusursuzlaşma çabasından yorulan ve bıkan insanların, malzemeleri olduğu gibi değerlendirmesine yani ‘insanlaşma’ çabasına vurgu yapılmış. Bunun yanı sıra da insan tarafından henüz dokunulmamışa ve bozulmamışa olan özleme…

Maison&Objet 2016 tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz.

MALZEMELER ve İLHAM KAYNAKLARI

Maison&Objet’nin genel teması doğallık olunca haliyle malzemeler ve tüm materyallerin ilham kaynağı da doğa olmuş. Doğal malzemelerin yoğun olarak kullanımı fuara damgasını vurmuş.

Aksesuarlarda ahşap, metal ve cam; tekstillerde ise pamuk ve keten en gözde malzemeler. Cam, seramik objelerin yerini tamamen almış durumda. Camın hemen her formuna rastladık: vazolar, şişeler, minik aksesuarlar… Hem renkli hem renksiz camlarla karşılaştık. Ancak renkli camlarda en çok mavi ve yeşil cam rengi tercih ediliyor.

Metal, son yıllarda unutulan galvanizler -özellikle de antik görünümlü galvanizler- ile yükselişe geçiyor. Cilalı, parlak ve kusursuz görünümlü metaller ile birlikte ham metaller ve kusurlarıyla olduğu gibi kullanılan metaller de ev modasına giriş yapıyor.

Ahşap, her zamanki gibi hemen her alanda tercih edilmiş. Parlak, lake, cilalı ve kusursuz ahşapların yerini kusurları korunarak ham haliyle değerlendirilmiş ham ahşaplar almış. Boyanmış ahşaplarda ise eskitilmiş, yıllanmış bir görüntü ile mat boyalar ve cilalar tercih edilmiş.

Keten ve pamuk, tekstillerde can alıcı malzeme olarak kullanılırken düzgün olmayan, dokulu ve yıkanmış ütülenmemiş bir görünüm bizleri karşıladı. Diğer tüm ham maddelerde olduğu gibi tekstil ürünlerinde de doğallık ve kusurluluk ön planda. Desen ve renklerde ise elbette doğadan ilham alınmış baskılar mevcut. Bununla birlikte sade formlarda, tüm renklerin naturel tonlarını bu yaz görmek mümkün.

Aksesuarlar, ise tamamen ruh değiştirip doğanın kalbini ve dinginliğini yansıtacak yorumlara dönüşmüş. İlkbahar gelmeden henüz tomurcuklanan dalların budanmasıyla atıl kalan dallar cam formda vazolar içinde kullanılmış.

TRENDLER

Maison&Objet’ye dair kuşkusuz en merak edilen kısım yükselen ve evleri dalga dalga sarmaya hazırlanan trendler.

Bu yılın en baskın teması sahil evi. Şanslı olanlar için gerçek sahil evi yılın favorisi. Elbette yaşadığınız evi de sahil evine dönüştürmek mümkün. Şehirden kaçıp mavinin dinginliğinde, sakin bir huzur isteyenler için sahil evi trendinin farklı yorumları mevcut.

Akdeniz/Okyanus Sahil Evi, mavi ve beyaz renkleriyle karşılıyor bizi. Yalnız bu kez mavi azalırken; beyaz çoğalmış. Üstelik maviler de biraz solmaya hatta mint renge doğru dönmeye başlamış. Eşyalar oldukça sadeleşmiş ve basitleşmiş. Bu temanın vazgeçilmezi doğal dokular ve formlar. Denizin yıprattığı ahşap olduğu gibi kullanılmış. Bunun yanı sıra eğlenceli ahşap duvar dekorları ile sade cam aksesuarların tercih edildiği bir dekorasyon stili hakim.

Ahşap duvar panoları, ahşap objeler, cam şişe ve vazolar, şileler, mumluklar, tepsi sehpalar ile fenerler, dekorasyonun tamamlayıcı parçaları olarak kullanılmış. Denizi anımsatan her şey bu temada aksesuar olarak kullanılmış.

3

Tekstillerde ise dokulu, hafif pamuklu ve keten kumaşlar tercih edilmiş.                                       1

Temanın yarattığı genel his; hafiflik, rahatlık ve dinginlik.

2

Tropikal/Egzotik Yaz Evi, yazın tüm renklerini bünyesinde bulunduruyor.Pembeler, sarılar, maviler ve tropik yeşillerle bol bol karşılaşacağız. Bunun yanı sıra büyük yaprak desenleri, flamingolar, ananaslar hem tekstillerde hem de objelerde bol miktarda karşımıza çıkacak. Yine ahşap dekorlar, eğlenceli duvar panoları, ananas figürleri, egzotik figürler ve parlak renkli tekstiller bu temanın belirgin unsurları.

4

Temanın yarattığı genel his; renk, eğlence ve mutluluk.

Marin Temalı Sahil Evi, elbette bu yazın trendleri arasında yer alıyor. Lacivert, kırmızı ve beyaz renkler temanın ana renkleri. Ahşap hem bu renklere boyanmış haliyle hem de ham haliyle marin temasının tamamlayıcı materyali konumunda. Çapalar, halatlar ve kürekler gibi her türlü deniz malzemesi bu temanın genel havasını tamamlıyor.

Temanın yarattığı genel his tazelenme.

İskandinav Stili, bu yaz da hakimiyetini koruyor. Ancak temada ufak tefek değişiklikler olmuş. Basit ve sade formlar ile açık ve mat tonlar artış gösteriyor. Beyaz, gri (açık ve orta gri), siyah ve aksan renk olarak uçuk pembe ve uçuk mint hakimiyet kuruyor. Kontrast olarak da bronz ve altın varak yine İskandinav Stili’nin vazgeçilmezi. Oldukça sade ve basit formlardan oluşan stil bize yine ‘less is more; az çoktur’ diyor.

BOLCA KARŞIMIZA ÇIKANLAR

Sloganlar, yine her yerde! Geçtiğimiz dönemde sloganların trendlere yerleşmesi ile ilgili kaleme aldığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Bazen bir kelime, bazen tam bir cümle, bazen de koca bir paragraf olarak karşımıza çıkan sloganlar duvarda, yastıkta, tabakta, bardakta kısacası her alanda karşımıza çıkıyor.

6

Kendinize uygun mutlu bir slogan seçmeyi ihmal etmeyin 🙂

5

Ahşap duvar dekorasyonu, her köşede her standda karşımıza çıktı. Ahşap kürekler, balinalar, çubuklar, duvar panoları ve tabelalar bu sezon duvarları süsleyen dekoratif yorumlar olacak.

Fenerler, Maison&Objet 2015’le kendini göstermeye başlamıştı. 2016 fuarında da tastamam dekorasyonun tamamlayıcı unsurları olmuş ve yerini sağlamlaştırmış. Özellikle sahil evi ve balkon/bahçe dekorasyonunun vurucu parçaları konumundalar.

7

Dallar, şaşaalı çiçekler yerinde usul usul ve zarif bir yer açmış kendilerine cam vazolar içinde. Çok da güzel görünüyorlar.

 

Throw ve koltuk şalları, yine kariyerinin zirvesindeydi. Doğal dokulu, hafif, pamuklu ve keten koltuk şalları, hem dekorasyon öğesi olarak hem de serin yaz akşamlarının kurtarıcısı olarak çok önemli tamamlayıcılar.

 

Anlaşıldığı üzere hem dekore etmekten hem de içinde yaşamaktan büyük keyif alacağımız evlerin yazı olacak. Doğanın kalbinde, olanca doğallığıyla…

13

MAISON&OBJET 2016’YA KISA BİR BAKIŞ!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: