EH Blog

Dekorasyon Trendlerini Belirleyen Blog

Havalar malum! Halen bir gün yazı bir gün güzü yaşarken yüzümüzü tam olarak yaza dönememiş olsak da bu haftayla birlikte havaların ısınacağı haberini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mevsimin yerini yavaş yavaş yaza bırakmasıyla başlayan yaz dekorasyonu hazırlıkları haziran ayını ortalamamızla iyice hızlandı! Biz de sizin için yeni sezonun getirdiklerini ve yazın tüm renklerini yazımızda bir araya getirdik.

yaz_renkler

Dünya dekorasyonuna yön veren Maison&Objet fuarını yerinde görmüş, size 2016 yaz dekorasyonu tüyolarını erkenden vermiştik. Yaz dekorasyon trendlerinden haberler verdiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımızda da yaz dekorasyonunun renk trendlerinden bahsedeceğiz sizlere.

2016 yazına damga vuracak dekorasyon stillerini marin ve tropikal ana başlıklarında inceleyebiliriz. Biri buram buram sahil, deniz ve marin kokan; diğerinde ise egzotik ve tropikal esintiler bulunan bu iki dekorasyon tipinin parçalarını sizin hayal gücünüze bırakıyoruz. Ancak gelin bu iki dekorasyon stilinin renk skalasına ve yazın bütün renklerine bir göz atalım!

MARİN STİLİ

Hepimizin bildiği gibi marin stili mavi ve beyaz hakimiyeti altında dinlendirici ve bir o kadar da sakin bir dekorasyon tipidir. Mekanları mavi ile beyazın monotonluğundan kurtarmak için sık sık canlı kırmızılara, bejlere, kremlere ve mavinin uçuk tonlarına yer verilir. Aksesuar olarak da bu dekorasyon tipinin ayrılmaz motifleri olan denizi anımsatacak objeler kullanılarak dekorasyonda bütünlük sağlanır.

🌊 ⚓️ ☸

Mobilya ve tekstil ürünlerinde mavi ve beyazın egemen olduğu marin stilinde aksesuarların renklendirilmesi ile ortama hareket katılır. Marin stilinin amacı doğal, sakin ve bir o kadar da ferah bir ambians yaratmaktır. Bu nedenle stilin net ve keskin olan çizgilerini takip ederek mavinin tonları, beyaz, krem ve bej gibi nude renklerle kombinlenmeli ve birkaç küçük aksesuarda gemici kırmızısı olarak bilinen canlı kırmızı renge yer verilerek mekan stabil ve durgun havasından kurtarılmalıdır.

TROPİKAL DEKORASYON

Tropikal dekorasyon stilinin en önemli özelliği doğayla iç içe olma hissiyatını mekan içindekilere geçirebilmektir. Doğal malzemeleri, sıcaklık veren stili ve egzotik havasıyla bu stil sizi hem mutlu eder hem de hareketlendirir. Bu nedenle bu stilin geniş renk skalasından zevkinize uygun seçeceğiniz renklerin mükemmel uyumu ortamı da bir o kadar renklendirecek sizi de hayli hızlandıracak ve neşelendirecektir.

🌵 🍍 🍉

Doğal malzemelerin ana materyal olarak kullanılması tropikal ev dekorasyonunun ilk adımıdır. Sonraki dokunuşlar ise bu genel ambiansı aksesuarlar ve renk kombini ile hareketlendirmeye bağlıdır ki stilin cesareti ortamda vurucu bir etki yaratsın. Bunun için doğallığa mobilyalarınızda yer vererek zıt ve patlama yaratacak renkleri aksesuarlarda kullanmanız doğru tercih olacaktır. Bej, fil dişi, deve tüyü, sarının uçuk tonlarında seçeceğiniz mobilyalar, parlak maviler, yeşiller, turuncular ve pembenin egzotik tonlarındaki aksesuarlarla tamamlandığında ortaya kusursuz bir tropikal dekorasyon yorumu çıkacaktır. Çok parlak renkler tercih etmeyenler ise bu renklerin daha uçuk, pudra versiyonlarını kullanarak da aynı etkiyi daha ılıman şekilde yaratabilirler. Mintler, uçuk pembeler ve tatlı sarılar bu anlamda iyi işlenebilecek renkler olabilir.

Marin stili hakimiyetinde bir ev yaratmak için illa deniz kıyısında yer alan bir eve gerek olmadığı gibi tropikal bir esinti yaratması istenen evin de illa ki bir jungle içinde yer alması zorunluluğu yoktur. Bunun için deniz ya da orman tutkunu olmanız yeterli. Yazımızda rehberlik ettiğimiz renk skalası ve bir sonraki yazımızda detaylıca işleyeceğimiz bu iki dekorasyon tipinin inceliklerini anlamış olmanız ve tüm bunları kendi hayal gücünüz ve zevkinizle birleştirmeniz yeterli!

İşte şimdi yazın bütün renklerinin evinize akmasına ve ruhunuzu serbest bırakmasına hazırsınız!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: