EH Blog

Dekorasyon Trendlerini Belirleyen Blog

2018 yılının ilk Maison&Objet fuarı 19-23 Ocak tarihlerinde Paris’teydi. Her sezon olduğu gibi bu fuarda da trendleri dünya ile aynı anda yerinde izlemek ve trend belirleyici duruşumuzun hakkını verebilmek; tüm bu trendleri size herkesten önce aktarabilmek için EvimHayatım olarak biz de Maison&Objet’deyik.

0d4cd1a4-cdd6-42b8-811b-f44633c94f4a.jpg

Hatırlarsanız bir önceki fuar için herhangi bir fuar yazısı paylaşmamıştık. Çünkü geçen sezonki fuar hayal kırıklığı idi bizim için. Çok kötüydü diyemeyiz belki ama sıkıcı olduğu bir gerçekti. Hem katılımcıların hem de fuar ziyaretçilerinin miskinliği ortama sıkıcı bir hava katmıştı. Ama baharın yaklaşmasıyla ruhlar coşmuş elbette, bu fuar herkes için gerçek bir tazelenme oldu. Yeni fikirler, yeni trendler ve yeni ürünlerle hem katılımcılar hem de ziyaretçiler üzerindeki ölü toprağını atmıştı. Her stantta neşeli insanlara, gülen yüzlere, mutlu konuşmalara şahit olmak mümkündü. Fuarın genel atmosferinden de bahsettiğimize göre haydi hızlıca en çok beklenen kısma, baskın trendlere göz atmaya geçelim.

c67fa756-ff89-4b60-8e55-04f26bf07b63

Maison&Objet 2018’de elbette baskın birkaç tema ve trend göze çarpıyordu ilk olarak. Ancak bu sene ve önümüzdeki birkaç sene en belirgin akım şu olacak; sakin, dingin, sizi saran ve kucaklayan evinizi oluşturmak. Bu aslında bir trend olmaktan çok bu fuarın felsefesiydi demek daha doğru. Çünkü fuardaki tüm trendler de birbiri içinde kayboluyor ya da rahatlıkla bir araya gelebiliyorlar. Kısaca, önümüzdeki birkaç sezonda takip edilen trendler ve tercih edilen renklerden çok evin rahatlığı, size özel oluşu ve dinlendiriciliği ön planda olacak.

Bu genel sadelik, rahatlık ve sakinlik akımı içinde de fuardaki en baskın trendler etnik ve retro idi. Şimdi bu trendlerle ilgili biraz daha ipucu verelim:

ETNİK: Etnik trend bildiğiniz gibi son birkaç yılın vazgeçilmezi ancak her yıl bu trend biraz daha form değiştiriyor ve güncelleniyor. Bu Maison&Objet’de de etnik trendler birkaç farklı şekilde karşımıza çıktı.

1f1dbf43-e2af-4a72-b15e-2c7a3f8bcbe3

Naif Marakeş Stili: Bu stil hem renkleri hem de desenleri ile oldukça naif bir görüntüye sahip. Ancak belirtmeden geçmeyelim bir o kadar da güçlü bir havası var. Karmaşık desenler, uçuş uçuş renklerle hoş bir sadelik yakalıyor ve ortaya yumuşacık bir etnik hava çıkıyor. Uçuşan kumaşlar, çöl çiçeği pembeleri ve yeşilleri bu temanın olmazsa olmazlarından. Minderler ve daybedler yani sedirler de bu temada oldukça fazla. Yumuşaklık ve rahatlık bu stilde ön planda.

Bedevi Stili: Bu stilde az ama renkli ürünlerle hafif ama sıkıcı olmayan bir dekorasyon amaçlanıyor. Kiremit, safran ve yeşil tonları bu stilin ana renkleri. Yine rahatlığın ön planda olduğu bu stilde minder ve yastıklara bolca yer açın.

376a8e43-8865-47c1-98ae-dbab39bdbfb9

Monokrom: Bu fuarda beyaz yerine kremle harmanlanmış bir monokrom var. Krem ve karbon siyahı bu stilde etnik desenlerle bir arada. Hiçbir zaman ölmeyecek bu trend bu yıl daha da baskın hale gelmiş.

24f05f7e-75db-4da8-a86c-162b8f20a3bb

*** Hangi etnik stili seçerseniz seçin ya da hangilerini harmanlamak isterseniz isteyin bu temada asıl amaç eşyalara hizmet etmekten çok rahat yaşamak. Yeni maceralar için ilham almak ve kendinize zaman ayırmak. Bu kez alışılanın aksine siz evinizle ilgilenmiyorsunuz; eviniz sizinle ilgileniyor. Tozu alınması gereken yüzlerce objeye bu temada yer yok. Göçebe eşyaları gibi az, öz ve kullanışlı aynı zamanda hayatınıza renk katacak objelere yer veriyor bu tema. Ruhunuzu doyuracak kadar her şey. Daha az ya da daha çok değil.

Stillerle ilgili daha fazla detay vermemiz gerekirse;

Mobilya: Sedirler, alçak sehpalar, cilasız ve eskitilmiş mobilyalar, puflar, kırlentler, sedir minderleri ve hasır mobilyalar bu stilin tamamlayıcısı.

Screenshot_2

Aydınlatma: Hasır ve metal aydınlatmalar bu stilde ön plana çıkmış.

Aksesuar: Hasır tepsi ve sepetler, cilasız ya da eskitilmiş çanaklar, şamdanlar, tepsiler, göz yormayan minik aksesuarlar… Bu stilde aksesuar kullanımı son derece sınırlı çünkü amaç eşyaya hizmet etmekten çok rahat yaşamak.

Screenshot_8

Tekstil: Yıkanmış, eskitilmiş, eskitme havası verilmiş, tekstüre dokulu tekstiller, örtüler, kırlentler, minderler… Tüm bunların malzemesi pamuk.

Aksan: Tüm bu stilde aksan olarak bolca karşımıza çıkan detaylar var. Püsküller, saçaklar, ponponlar ve jakarlı desenler stile ayrı bir hava katmış.

12c65b9a-f48f-4168-8253-58dae1a2e97e

RETRO: 60’lar geri döndü! Açıp MadMen’i bir kez daha izleyip bugünün dekorasyon trendlerinin 1960’lar ile birebir aynı olduğunu görebilirsiniz. Yalın, yuvarlatılmış formlar, konik ve silindirik mobilya bacakları, kadife döşemeler 60’ların ruhunu geri getiriyor. Üstelik pek de güzel oluyor. Biz her zaman retro mobilyaların en karakterli mobilyalar olduğunu ve hepsinin ayrı bir amaca hizmet ettiğini düşünmüşüzdür.

*** Gereksiz ve fazla olan hiçbir şeye bu temada yer yok. Her şey sade, basit ve amaca yönelik.

Screenshot_7

Ahşap, buğulu pembeler, buğulu yeşiller (adaçayı yeşili), ördek başı yeşiller, koyu turkuazlar, petrol, safran, altın ve rose gold bu temanın baskın renkleri.

Screenshot_18

Temayı daha da detaylandıracak olursak;

Mobilya: Yalın, yuvarlak formlu, mat cilalı sehpa, koltuk ve kanepeler görmek mümkün. Mobilya bacakları konik ve silindirik, döşeme ise çok sade ve mutlaka tek renk. Mermer, cam ve metal ince işçilikli halleri ile bu mobilyalara eşlik eden aksesuarlar. Eşyalar küçülüyor ve gereksiz gereksiz yer kaplamıyorlar. Üstelik büyük halleri ile aynı fonksiyonlara ve hatta belki daha da fazlasına sahipler.

Screenshot_17

Aydınlatma: Aydınlatma konusu oldukça net; cam. Anne-baba evlerinde eski dümdüz ya da çok zarif, sade desenli, kalın kenarlı cam aydınlatmalar hala varsa hemen el koyun, çünkü dönüşleri muhteşem olacak!

Aksesuar: Renkli ancak yalın hatlı camlar bu stilin tamamlayıcı aksesuarları. Düz, renkli, kalın cam vazolar, çanak ve fonksiyonel aksesuarlar ile birlikte mat el yapımı seramik aksesuarlar da bolca mevcut. Ivır zıvır sayılabilecek hiçbir aksesuar bu temada yer almıyor.

Tekstil: Sade ancak özenli, doğal dokulu tekstiller ön planda. Basit aksesuarlar ile çeşitlendirilmiş örtüler, kırlentler görmek mümkün.

Aksan: Altın ya da rose altın tonlarında zarif aksesuarlar…

Fuarın bir de asla eskimeyen, zamansız olanları da vardı. Bahsetmeden geçmek olmaz;

Minimal Dekorasyon: Aslında çok basit gibi dursa da özünde son derece ince ve arındırılmış bir zevk gerektiren minimal dekorasyon hiç eskimeden hep var olacak. Zaman zaman diğer trendlere doğru hafif bir kayma olsa da özü hep aynı. Sade, basit ve zamansız eşyalar içeren bu tarz hiç moda olmayan ama modası da hiç geçmeyen ve asla sıkmayan bir yorum. Bu trend hayatı sade ve standart yaşamayı seven, küçük değişikliklerden hoşlananlar için daima var olacaktır.

f7839d98-6c66-450a-b6c7-4f3fec55f353.jpg

Keten, Pamuk ve Doğal Dokumalar: Modası asla geçmeyen bir başka grup da pamuk ve keten grubu. Ne olursa olsun yıkanmış keten bir masa örtüsü ya da yumuşacık pamuklu bir örtü her zaman trend olmaya devam edecektir.

f816f8b3-63a1-4b77-a6bc-6b1ee8e977b9

Yeşiller ve Yeşillikler: Kocaman yeşil bitkiler son 3 yılın en önemli dekorasyon malzemesiydi. Bu trendi yine görmek mümkün. Sadece mobilya ve aksesuardan ibaret evlerden ziyade yeşil bitkilerle ruh katılmış evler sizce de çok daha güzel ve canlı değil mi?

Yani özetle gördüğünüz gibi hangi trendden bahsedersek bahsedelim hepsinin özünde sadelik ve rahatlık var. Bu sade ve rahat olma fikri fuarda daha çok trendlere can veren bir felsefe gibiydi. İhtiyaçlarınızı belirleyip ihtiyaçtan fazlası için zaman ve para harcamamak. Belki de insan ruhunun ve doğanın huzura kavuşması için bu kadarı yeterlidir. Çünkü evimiz bizi sarmalayan bir koza, içinde huzur, güven ve şefkat bulunsun yeter!

* Görseller @maisonetobjet ve @barinehome Instagram hesaplarından alınmıştır.

 

 

 

 

Maison&Objet SS2018’e Kısa Bir Bakış” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: